Geodezja w praktyce. Zobacz najważniejsze informacje

Geodezja to dział nauki mający znaczne znaczenie w różnych strefach życia i biznesu. Praca geologa bazuje na planowaniu i dokonywaniu pomiarów i obliczeń geodezyjnych, sporządzaniu raportów z wyników, monitorowaniu zmian oraz pozostałych działaniach niewymienionych powyżej a niezbędnych.
pomiar
Geodezja zajmuje się określaniem kształtu i wymiarów Ziemi, opisywaniem jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wytyczaniem określonych obszarów czy monitorowaniem przestrzennego zagospodarowania określonego terenu. Zawód geodety posiada w związku z tym duże znaczenie także w kontekście praktycznego jej wykorzystania.

Jeżeli po przestudiowaniu tego problemu, będziesz posiadać ochotę na większą ilość danych, to kliknij i zobacz, jakie porządne informacje ma ten artykuł.

Pomiary geodety mają zastosowanie w szczególności w budownictwie, tak realizowanym w ramach inwestycji publicznych jak i prywatnych. Tak planowanie, projektowanie jak i budowa inwestycji wymaga dokładnego określenia map terenu (wliczając w to wysokościowych) a następnie wytyczenia gotowego projektu na określonym obszarze. Na koniec kluczowe jest stwierdzenie przez geodetę poprawności danego projektu.

Rozwój technologii informatycznych otworzył też nowe możliwości w geodezji i nie chodzi tu o możliwość wyszukania w Google hasła "geodezja we Wrocławiu", ale bardziej o zaawansowanie w dziedzinie technologii pomiaru oraz systemów informacji przestrzennej.

Zobacz również

Kupno czy budowa domu?

Budowa domu
Dla osób dążących do samodzielności i niezależności ważne jest posiadanie własnego lokum. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może być budowa domu. Koszty, w zależności od umiejscowienia, bywają niższe, niż w przypadku zakupu nowego mieszkania od dewelopera, co czyni budowę domu interesującą alternatywą.


Jak wszystkie dziedziny również geodezja ma swoje osiągnięcia i innowacje. Jednym z takich osiągnięć w Polsce w obszarze technologii geodezji jest stworzony w 2008 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii system ASG-EUPOS. Pozwala on wyznaczyć w czasie rzeczywistym, z niewielkim odchyleniem do paru centymetrów pozycje obiektów na lądzie, w wodzie i w powietrzu bazując na obserwacjach satelitarnych systemów nawigacyjnych.

Z informacji dotyczących aktów prawnych dotyczących geodezji jednym z najnowszych wytycznych są te z 9 listopada 2011 roku wymieniające standardy techniczne praktycznych aspektów pomiarów geodezyjnych. Wypisane są problemy indeksowania i podziałów gruntów i nieruchomości, spisów sieci uzbrojenia obszaru, działań sądowych, wykorzystania terenu oraz pomiarów towarzyszących inwestycjom budowlanym.

Dodatkowe informacje udostępnione są na stronach Geopoint – wrocławscy geodeci.



Wyświetl większą mapę
Podpatrzone na: opracowanie własne
Redaktor: M.G.
23/01/24, 15:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.