Jaką gitarę wybrać na pierwsze lekcje?

Wielu młodych osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z gitarą, mając nikłe pojęcie o tym, którą gitarę wybrać i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za pięćdziesiąt złotych, jaką ma do sprzedania znajomy ze szkoły, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego prawdziwej wartości. W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Akustyczna gitara ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i - w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest również wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od zera, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Zobacz również

Granie na instrumencie niezmiennie jest w modzie

gitara od Yamaha
Obywatele nie umieją żyć bez muzyki, słuchają jej w domu, w pracy, w momencie jazdy, pomaga ona wypełnić ciszę oraz pustkę, lecz także oraz sprawia, że człowiek nierzadko zaduma się nad własnym życiem. Nic więc zaskakującego, iż obywatele cały czas chcą się uczyć gry na instrumentach, a jeśli na dodatek mają szanse je jeszcze brać wszędzie ze sobą, to zwracają się do tej nauki jeszcze chętniej.


Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na niezłą używaną gitarę za na przykład 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie).

Zapraszamy - naciśnij tutaj biżuteria srebrna hurtownia i przenieś się na inną naszą witrynę. Na niej czekają na Ciebie świeże oraz rzetelne artykuły.

Trzeba mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na znacznie większy trud wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
21/05/07, 07:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.