Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań własnego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.
W niniejszym artykule, postaramy się opisać wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Umiejscowienie nieruchomości

Zobacz również

Pierwsze mieszkanie - z rynku pierwotnego a może wtórnego?

Okna dla luksusowych nieruchomości
Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper, a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.


Lokalizacja jest bezsprzecznie istotnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości . Budynki mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są często umieszczone na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich niższą ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejszy ruch, minusem - konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym zainteresowanym lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.

Stan ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Bardzo często decyzja o zakupie lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy dostarczonych wizualizacji realizowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o realnych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy. W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”.

Jeśli bardzo zajmuje Cię analizowana w tym materiale sprawa, to dodatkowo zobacz ofertę na stronie (https://multibed.pl/dla-inwestorow-nieruchomosci/). Z pewnością odnajdziesz tam coś atrakcyjnego dla siebie.

Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w znacznym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców. Decydując się na nabycie mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w przypadku projektów deweloperów, gdzie stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę
Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych oczekiwań jest ważną cechą warunkującą na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy zazwyczaj oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przebudowy lokalu według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie lokalu na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na zastosowaną przy budowie nieruchomości tebudowie (maszyny do stabilizacji gruntu)ię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia lokalu. Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi również zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 - 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych elementów, wpływających na atrakcyjność mieszkania.
21/10/07, 10:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.