Jak uporać się z jąkaniem u dzieci?

Mowa jest jednym z głównych ludzkich nawyków, podobnie jak jąkanie. Nie jest to dolegliwość, którą możemy uzdrowić przy pomocy leków, ale przez program leczenia nastawiony na przemianę przyzwyczajeń a także podejścia do problemu. Kluczem do sukcesu są chęci i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko
Przezwyciężenie przeciwności oraz stawianie kolejnych kroków w gładkim sposobie mówienia wymaga znacznej motywacji. Dobrze wiedzieć, że sama znajomość technik sprawnego mówienia, nie rozwiąże problemu jąkania. Naukowcy uważają, że jąkanie jest spowodowane opóźnieniem neurologicznym w trakcie procesu mówienia, który sprawia, że osoba jest zmieszana i sama nie jest do końca pewna, co pragnie powiedzieć. Mowa nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga koordynacji procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby jąkającej się, każda sytuacja związana z mówieniem, destabilizuje system kontroli emocji, co generuje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, wraca do dawnego stanu pod wpływem negatywnych emocji. Rzecz jasna, nie możemy ochronić naszego potomka przed wszystkimi stresami codziennego życia, jednak możemy dawać mu wsparcie i starać się mu pomóc w razie ich wystąpienia. Warto również udać się z problemem do specjalisty, który doradzi nam właściwy sposób postępowania lub podjęcia psychoterapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane tłumacz przysięgły poznań i miasto, np. psycholog dziecięcy na .

Dziecko, uszy, słuch
Często, kiedy dziecko nie może sprostać dużym wymaganiom rodziców, może stać się zalęknione, co sprzyja problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko wymaga przede wszystkim akceptacji, czułości i poczucia bycia kochanym. Jeśli jest nadmiernie delikatne, nie wytrzyma zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się odrzucone.

Jeśli w mowie młodego człowieka jest coś niepokojącego, to powinniśmy zwrócić się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę internetową odpowiednie sformułowania, np. „logopeda Poznań”. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wówczas czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, a im wcześniej terapeuta dokona oceny sytuacji, tym większa szansa na ustąpienie zaburzenia.
Podpatrzone na: Integracja Plus
Redaktor: Grzegorz Motriuk
22/08/27, 07:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.