Zaproszenia na ślub – kilka reguł

Rozsyłanie zaproszeń ślubnych ma ugruntowaną tradycję, którą trzeba liczyć już od Średniowiecza. Oczywisty jest fakt, że większa część ludzi wówczas żyjących była niepiśmienna, dlatego też pisane zaproszenia ślubne były przywilejem klas wyższych.
Niewykształconych mieszkańców najczęściej powiadamiano ustnie poprzez gońców i heroldów. W kulturze wiejskiej panna młoda zapraszała na zaślubiny i wesele osobiście. Długoletni monopol szlachty w tworzeniu zaproszeń na ślub sprawił, że do dziś istnieją pewne określone zasady ich tworzenia.
Twoja-Galeria.eu z Warszawy
Powszechnie wiadome jest, że język francuski przez długie stulecia (właściwie od czasów panowania Ludwika XIV) był językiem klas wyższych. Arystokracja na całym globie posługiwała się nim biegle, tak jak niegdyś językiem łacińskim. Francuski wniknął do wielu sfer życia, w tym do kontaktów dyplomatycznych i sztuki pisania listów. Dlatego trudno się dziwić, że do dziś na zaproszeniu ślubnym kaligrafuje się na końcu skrót: R. S. V. P..

Przydałoby Ci się kompleksowe opracowanie (https://lajkonik-pik.pl/shop/stawowa-8/) tego tematu? Zatem nie zwlekaj i przejdź do kolejnej witryny. Tam czekają na Ciebie bardzo szczegółowe wiadomości.

Najczęściej ludzie nie wiedzą, cóż ten skrót oznacza i dlaczego się go tam zapisuje. Wszystkim zainteresowanym spieszę z wyjaśnieniem: oznacza on francuskie zdanie „respondez s’il vous plait”, czyli „proszę odpowiedzieć”. Pod trzeba zamieścić dane kontaktowe, których zaproszona osoba ma użyć, by potwierdzić lub odrzucić zaproszenie.


Zobacz również

Zaproszenia na uroczystość ślubną

Wybór zaproszeń na ślub to coś więcej niż poinformowanie gości o terminie i miejscu uroczystości. Wyjątkowe zaproszenia ślubne powinny dać osobom zaproszonym wyobrażenie czego powinny się spodziewać po Waszej uroczystości. Jeżeli zdecydowaliście się wziąć ślub i macie wyobrażenie jak ten wymarzony dzień musi wyglądać, już dziś pomyślcie o zaproszeniach ślubnych dopasowując ich styl do planowanego wydarzenia.


Obok zapisywania francuskiego skrótowca, należy zaproszenia na ślub formułować w trzeciej osobie (czyli np. „Oświadcza się, iż„). Często jednak odchodzi się od tej zasady, stosując mniej formalne zwroty pierwszoosobowe (”Z radością informujemy, że..” itd.). Do powszechnych norm wliczamy też odpowiednie wyprzedzenie - zaproszenia na ślub wypada dostarczyć na 2-3 miesiące przed jego terminem. Wypada pamiętać oczywiście o bezbłędnej gramatyce, ortografii i zwięzłości informacji. Odpowiednia karta z tekstem musi być krótka i rzeczowa. Od strony estetyki od lat istnieje moda, by stworzenie jej zlecać studiom artystycznym. Dzięki temu każde zaproszenie na ślub - nasz odsyłacz - stanie się niepowtarzalnym dziełem sztuki.
21/12/21, 13:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.